Ana Sayfa >> Cari açık >> Ekonomik veriler iktidarı zorluyor!

Ekonomik veriler iktidarı zorluyor!

Nuri Kayış

Merkez Bankası yıllık cari açığı 37 milyar Dolar olarak açıkladı. Yani döviz giderlerimiz döviz gelirlerimizin çok üzerinde.

Buna enflasyonda çift haneli rakamlara geçişi, piyasadaki müthiş durgunluğu, Dolar ve Euro’daki artışı, işsiz sayısındaki tırmanışı ve askeri harcamalardaki rekor yükselişi de eklediğimizde Ak Parti iktidarını korkutacak bir tablonun yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığını söylemek mümkün.
++
Türkiye’de iktidarları muhalefetin performansının yüksekliği, yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarının üzerine kararlı biçimde gitmeyiş, dış politikadaki yanlışlar filan değil hemen her zaman ekonominin kötüye gidişi düşürdü.
1960 sonrasına baktığımızda bir dönem yüzde 50’nin üzerinde oy alan Süleyman Demirel liderliğindeki Adalet Partisi’nin (AP) ekonomik gidişteki bozulmaya paralel olarak önce iktidardan düştüğünü sonra da siyaset sahnesinden tümüyle çekilmek zorunda kaldığını görüyoruz.
Bülent Ecevit’in önce CHP, sonra da DSP lideri olarak kurduğu koalisyon hükümetleri de ekonomik verilerin bozulması nedeniyle uzun süreli olamadı.
Turgut Özal’ın ANAP’ının çok parlak bir dönemin ardından adeta tepetaklak düşüşünün ardında da kuşkusuz ekonomik durumdaki bozulmalar yatıyor.
++
Ak Parti kurmayları, partinin oy kaybının nedenlerini iyi araştırmalı, “metal yorgunluğu” deyip geçmemeli, ekonomik verileri de dikkatle izlemeli ve gereğini yapmalı.
Aksi takdirde 2019’daki seçimler kendileri için tam bir hüsran olabilir.

Ekonomik veriler iktidarı zorluyor!
© 2006 Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır.


Source: SONSÖZ

Yazar Hakkında - Alper Uğuroğlu

Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Mezunu ,Sonsöz Gazetesinde çalışıyor... Sonsöz Gazetesi Grafik Departmanı - www.sonsoz.com.tr, Siyaset.TV Web Yöneticisi - www.siyaset.tv, Rtuk.TV Web Yöneticisi - www.rtuk.tv

Bide Buna Bakın

Ecevit: Çarpıtılarak yansıtılmakta

Editör Rahşan Ecevit, “Türkiye’nin siyasi hayatında nezaketli duruş ve üslubuyla saygın bir iz bırakmış Ecevit’in …

Kız kaçırma kavgasında 5 tutuklama

Editör Ankara’nın Kahramankazan İlçesi’nde 2 kişinin öldüğü, 1 polisin şehit olduğu kız kaçırma kavgasında 5 …

Nasrettin Hoca’ya hırsızlık yaptırdılar!

Nuri Kayış Türk kültürünün temel direklerinden biridir Nasrettin Hoca. Dünyaya muzip gözlerle bakan, çevresine neşe …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir