Ana Sayfa >> Ak Parti >> Erdoğan’ın Erbil’e sert yaptırım uyarısı dikkat çekti

Erdoğan’ın Erbil’e sert yaptırım uyarısı dikkat çekti

Editör

ABD medyası,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Erbil’e yönelik son uyarılarını yansıtırken, yeni yaptırımların Tahran ve Bağdat ile koordinasyon içinde getirileceği açıklamalarına vurgu yaptı.  Petrol vanasının kapatılmasının ise Moskova’da “hoşnutsuzluk” yaratabileceği düşünülüyor.

Amerika’nın Sesi (VOA) İngilizce yayınında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Ankara’da verdiği mesajlara dikkat çekti. Ankara’nın, Iraklı Kürtlerin bağımsızlığının “kendi huzursuz Kürt azınlığının ayrılıkçı taleplerini körüklemesinden korktuğu” yorumunu yapan VOA,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Erbil’in bağımsızlık girişimini, “ülkesine yönelik daha geniş bir komplonun bir parçası” olarak gördüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Iraklı Kürtlerin enerji ihracatını yasaklama yönündeki bir kararın Tahran ve Bağdat ile koordinasyon içinde alınacağı sözlerine yer verilen haberde, “Iraklı Kürtler, bir Türk boruhattı üzerinden dünya piyasalarına günde yarım milyon varil civarında bir ihracat yapıyor,  bu da onlara hayati bir finansal destek sağlıyor” denildi.
Ancak petrol ihracatının engellenmesinin Rusya’da olumsuz karşılanabileceğini düşünen VOA şu yorumu yaptı:

“Ankara, boruhattını kapatması durumunda, bunun Moskova’da hoşnutsuzluk yaratması riski var çünkü bir Rus petrol şirketinin Iraklı Kürdistan’ta büyük yatırımları var. Ancak Erdoğan, petrol fiyatlarını artıracağı için Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in petrol ambargosundan memmun olacağını söyleyerek Rusya’nın bu yöndeki kaygıları hafifsedi gibi.”

Erdoğan’ın Erbil’e sert yaptırım uyarısı dikkat çekti
© 2006 Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır.


Source: SONSÖZ

Yazar Hakkında - Alper Uğuroğlu

Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Mezunu ,Sonsöz Gazetesinde çalışıyor... Sonsöz Gazetesi Grafik Departmanı - www.sonsoz.com.tr, Siyaset.TV Web Yöneticisi - www.siyaset.tv, Rtuk.TV Web Yöneticisi - www.rtuk.tv

Bide Buna Bakın

Kız kaçırma kavgasında 5 tutuklama

Editör Ankara’nın Kahramankazan İlçesi’nde 2 kişinin öldüğü, 1 polisin şehit olduğu kız kaçırma kavgasında 5 …

Nasrettin Hoca’ya hırsızlık yaptırdılar!

Nuri Kayış Türk kültürünün temel direklerinden biridir Nasrettin Hoca. Dünyaya muzip gözlerle bakan, çevresine neşe …

Temel amaç, sürdürülebilir işbirliğini sağlamak

Editör Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, şehit topçu onbaşı Daha Çelik’in cenaze törenin ardından bir dizi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir