22 Kasım 2017
Ana Sayfa >> Ferhat Demir >> Organları 4 kişiye umut olacak Ferhat Demir öldü

Organları 4 kişiye umut olacak Ferhat Demir öldü

Editör

Organları 4 kişiye umut olacak

AMASYA’nın Suluova İlçesi’nde geçirdiği kaza sonrası yaralanan ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 32 yaşındaki Ferhat Demir’in organları 4 kişiye umut oldu.

Organları 4 kişiye umut olacak. Amasya’nın Suluova İlçesi’nde geçirdiği bir kaza sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Ferhat Demir’in organları 4 kişiye nakledilecek.

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 17 gündür yaşam savaşı vermesinin ardından tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşen evli ve 3 çocuk babası Ferhat Demir’in ailesi organlarının bağışlanmasını kabul etti.

Samsun’dan gelen nakil ekibi operasyonla böbrekleri ve kornealarını aldı. Organlar Samsun ve Erzurum’da nakil bekleyen hastaların umudu oldu.

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Organ nakli, kadavradan ve canlıdan yapılan bir operasyondur. Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilmektedir.

Organları 4 kişiye umut olacak
Organları 4 kişiye umut olacak

nakli dışında önemli bir kısmı canlıdan canlıya yapılabilmektedir. Karaciğer, böbrek pankreas, ince, barsak, kalp nakilleri kadavradan alınarak hastaya nakledilerek gerçekleştirilebilmektedir.

Canlıdan canlıya ve kadavradan canlıya yapılan nakiller

Bağışlanan her organ yapılan her nakil aslında kurtarılan bir hayatı ifade eder. Ancak Türkiye’de organ bağışının istenilen düzeye ulaşmamasında ve toplumda yeterli duyarlılığın oluşmamasında bilgi eksikliği, ön yargılar ve yanlış inanışlar önemli rol oynamaktadır.

Organ bağışı ve naklinde doğru zannedilip inanılan yanlışlar ile yıllarca diyalize bağlı kalan ya da organ bağışında bulunmayan birçok insan bulunmaktadır.

Türkiye’de organ nakillerinin%75- 80’i canlıdan alınan organlarla gerçekleştiriliyor. Bu şekilde yapılan nakillerde tamamen sağlam olan bir kişi ameliyat edilip, organının bir kısmı veya yarısı alınıyor. Bu çok istenmeyen bir durum olmasına rağmen insanları yaşatmak için yapmak zorunda kalıyoruz.

Yurtdışında ise bu durumun tam tersi söz konusudur. Canlıdan alınan organlarla yapılan nakiller % 25 oranında, kadavradan (ölen insanlardan) yapılan nakiller ise % 75- 80 seviyesindedir. Türkiye’deki nakil süreciyle Avrupa ve ABD’deki süreç arasındaki fark budur. Ancak nakiller iyi ellerde yapıldığı sürece başarı oranı arasında herhangi bir istatistiksel bir fark yoktur.

Organ Nakli Ameliyatları modern teknoloji ve teknikler ile yapılmaktadır

Organ nakli ameliyatları önemli ve ince ameliyatlardır; ancak gelişen modern cerrahi teknoloji ve teknikleri tamamen güvenli ve kanamasız gerçekleşebilmektedir. Örneğin; Laporoskopik ameliyatlar (kapalı ameliyatlar) ile insanlar 1 hafta ya da 10 gün sonra normal hayatlarına devam eder; günlük yaşamları açısından bedensel bir engelleri asla olmaz.

Kimler donör olabilir

Sağlık Bakanlığının yönetmeliği gereğince 4. dereceye kadar akrabalar arası nakiller olabilir. Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba dışı organ nakli de söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri açısından çapraz nakil olarak adlandırılan donör değişimleri de yine yasal çerçeve içerisinde gerçekleşebilmektedir.

Nakil için seçilen sağlık kurumu önemlidir

Bir hastanede organ nakli yapılabilmesi için o merkezin üst düzeyde hizmet veriyor olması gerekir. Organ nakli sadece ameliyatla ilgili bir işlem değildir. Organ naklinin öncesi ve sonrası süreci için o merkezin poliklinikleri, laboratuvarları, görüntüleme üniteleri, yatan hasta katları ve birçok kliniğinin ortak çalışması çok önemlidir.

Çok iyi bir cerrah olabilirsiniz, çok iyi bir anestezi ekibiniz olabilir, ameliyathane şartlarınız çok mükemmel olabilir ama bu her zaman başarılı sonuçlar alacağınız anlamına gelmez. Organ nakli multidisipliner bir çalışmadır. Dolayısıyla sadece bu çalışmayı tamamlamış olan sağlık kurumları organ nakli yapabilir.

Organları 4 kişiye umut olacak Ferhat Demir öldü
© 2006 Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır.


Source: SONSÖZ

Yazar Hakkında - Alper Uğuroğlu

Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Mezunu
,Sonsöz Gazetesinde çalışıyor…

Sonsöz Gazetesi Grafik Departmanı – www.sonsoz.com.tr,
Siyaset.TV Web Yöneticisi – www.siyaset.tv,
Rtuk.TV Web Yöneticisi – www.rtuk.tv

Bide Buna Bakın

MHP şuuru ve ruhu ile AKP’li

Orhan Uğuroğlu Biz, MHP iktidar partisinin yandaşı, destekçisi, kankası, desteği, koalisyon ortağı” diye yazdık, yazdıkça …

Hemoroid tedavisinde Neo-Lazer dönemi

Editör Hemoroid tedavisinde yeni bir uygulama olan “Neo-Lazer” teknolojisi, ağrısız ve kolay bir yöntem olmasının …

Orhan Uğuroğlu Şirin Payzın’ın sorularını yanıtladı

Mehmet Akgün Gazetemiz Genel Koordinatörü Orhan Uğuroğlu, “ Artık tüm siyasi partiler Atatürk üzerinden din …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir